مایع لباسشویی بهتر است یا پودر؟ 5 تفاوت مایع و پودر لباسشویی

یکی از چالش‌های قدیمی درباره شستشوی لباس در ماشین لباسشویی، انتخاب بین پودر و مایع شوینده است. بعضی از افراد در انتخاب بین این دو شوینده تنها روی فاکتور قیمت تمرکز می‌کنند و به‌همین دلیل همواره پودر لباسشویی را برمی‌گزینند. در مقابل عده‌ای دیگر هم هستند که روی کیفیت شستشوی لباس‌ها حساسیت زیادی به‌خرج می‌دهند. به‌همین دلیل روی مقایسه خصوصیات این دو شوینده بیشتر وقت می‌گذارند. به‌همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله بررسی کنیم که مایع لباسشویی بهتره یا پودر. حتما تا پایان با ما همراه باشید.

مایع لباسشویی بهتر است یا پودر

راهنمای انتخاب مایع لباسشویی یا پودر لباسشویی

حتی اگر بهترین پودر یا مایع برای لباسشویی را هم انتخاب کنید، قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که آیا به‌سراغ گزینه مناسبی رفته‌اید؟ برای این منظور باید به مقایسه عملکرد مایع لباسشویی و پودر لباسشویی در شستشوی لباس‌ها بپردازید. در این جا ما روی چند نکته مهم تمرکز می‌کنیم. در پایان این قسمت می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که ماشین لباسشویی بهتره یا پودر؟

 1. حل شدن شوینده در آب
  یک ماده شوینده برای پاک‌کنندگی مناسب باید به‌خوبی در آب حل شود. تجربه نشان می‌دهد که پودرهای شوینده با سرعت کمی در آب سرد حل می‌شوند. از آن جایی که آب داغ به برخی از لباس‌ها آسیب می‌زند، بنابراین وقتی مجبور به شستشوی با آب سرد هستید، باید به سراغ مایع شوینده بروید. در صورت استفاده از پودر شوینده باید زمان شستشو را افزایش دهید. ضمن اینکه بهتر است قبل از شستشو، پودر شوینده را درون آب گرم حل کنید. در غیر این صورت احتمال باقی ماندن لکه‌های ناشی از آثار پودر لباسشویی روی لباس‌ها وجود دارد.
 2. قدرت پاک کنندگی شوینده
  ساختار جامد پودر شوینده شرایط را برای استفاده از مواد شیمیایی قوی‌تر مانند سفیدکننده‌ها در فرمولاسیون آن‌ فراهم می‌کند. این در حالی است که مواد شیمیایی قوی در ساختار مایع لباسشویی به پایداری لازم نمی‌رسند. به‌همین دلیل پودر شوینده، خاصیت لکه‌بری نسبتا بیشتری دارد.
  در مقابل خاصیت حل شدن بهتر و بیشتر مایع لباسشویی درون آب باعث می‌شود که برطرف کردن آثار چربی ناشی از غذا روی لباس‌ها با این شوینده راحت‌تر باشد؛ اما لکه‌های قوی مربوط به خون، سیاهی‌های روی لباس و … با پودر شوینده بهتر پاک می‌شوند.
 3. تاثیر شوینده روی رنگ لباس‌ها
  وجود مواد شیمیایی سفید کننده بیشتر در پودر شوینده، هر چند باعث افزایش قدرت پاک‌کنندگی این محصول می‌شود؛ اما نباید برای قضاوت درباره این موضوع که مایع لباسشویی بهتره یا پودر، به‌همین نکته بسنده کنید. چراکه تجربه نشان می‌دهد در بلند مدت استفاده مداوم از پودر شوینده، تهدیدی برای رنگ لباس‌ها به‌حساب می‌آید. این در حالی است که مایع لباسشویی چنین مشکلی را به وجود نمی‌آورد.

مایع لباسشویی بهتر است یا پودر

 1. قیمت شوینده
  قیمت شوینده یک فاکتور در تصمیم‌گیری برای خرید محصولات در بازار است. تجربه نشان می‌دهد که پودر لباسشویی در مقایسه با مایع لباسشویی قیمت کمتری دارد. ضمن اینکه معمولا پودر شوینده با تاریخ انقضای طولانی‌تری تولید و روانه بازار میگردد. ناگفته نماندکه علت ارزانتر بودن پودر اینست که حدود هفتاد درصد آن را سدیم سولفات تشکیل میدهد که به عنوان یک ماده پر کننده در پودر استفاده میشود و هیچ نقشی در پاک کنندگی ندارد.
 2. اتوکشی لباس پس از شستشو
  هر چه الکتریسیته ساکن لباس‌ها پس از شستشو کمتر باشد، اتوکشی آن‌ها راحت‌تر است. مایع شوینده به‌دلیل وجود ترکیبات شوینده ملایم‌تر، الکتریسیته ساکن کمتری روی لباس‌ها تولید می‌کند. در نتیجه اتوکشی لباس‌ها بعد از شستشو با مایع شوینده کار راحت‌تری است.
 3. آسیب زدن به ماشین لباسشویی
  هم مایع شوینده و هم پودر شوینده در بلند مدت باعث آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی می‌شوند. صحبت بر سر آن است که کدامیک آسیب کمتری به ماشین وارد می‌کنند. ترکیبات شیمیایی قوی‌تر پودر شوینده باعث می‌شود که آثار خورندگی بیشتری روی بخش‌های داخلی ماشین لباسشویی داشته باشد. به‌همین دلیل آسیب بیشتری در مقایسه با مایع شوینده به ماشین لباسشویی می‌زند.
 4. نرم‌کنندگی و رایحه خوشایند لباس
  نرم شدن و رایحه خوشایند لباس‌ها بعد از شستشو یکی دیگر از نکاتی است که برای بسیاری از افراد اهمیت دارد. پاسخ سوال مایع لباسشویی بهتره یا پودر، در این زمینه با فاصله زیاد مایع شوینده است. فرمولاسیون این شوینده‌ها با ترکیباتی تشکیل می‌شود که باعث می‌شوند لباس‌ها پس از شسشتو هم نرم‌تر شوند و هم بوی خوشایندتری داشته باشند.

شما می‌توانید با خاطری آسوده از مایع لباسشویی یوکلین برای تمیز کردن انواع لباس‌های خود استفاده کنید.

مایع لباسشویی بهتر است یا پودر

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به سوال مایع لباسشویی بهتره یا پودر، از جنبه‌های مختلف پاسخ دهیم. واقعیت این است که در بسیاری از موارد مایع شوینده دست برتر را دارد. صرفا از نظر قیمت و قدرت پاک‌کنندگی برای لکه‌های سخت است که می‌توان امتیاز برتری را به پودرهای شوینده داد. نظر شما درباره انتخاب بین این دو شوینده چیست؟ آیا ماشین لباسشویی بهتر است یا پودر شوینده؟

سوالات متداول

در این قسمت به چند سوال پرتکرار شما درباره انتخاب پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی پاسخ می‌دهیم.

 • برای شستشو با آب سرد، مایع لباسشویی بهتره یا پودر؟
  به‌ دلیل حل شدن راحت‌تر مایع در آب، مایع لباسشویی انتخاب بهتری برای شستشوی لباس‌ها است.
 • برای پاک کردن لکه‌های سخت و مقاوم، مایع لباسشویی بهتره یا پودر؟
  پودر لباسشویی قدرت پاک‌کنندگی بیشتری برای لکه‌های سخت و مقاوت دارد.
 • پودر لباسشویی آسیب بیشتری به ماشین می‌زند یا مایع شوینده؟
  در بلند مدت پودر لباسشویی آسیب بیشتری به ماشین لباسشویی وارد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *