فرق صابون مایع با مایع دستشویی چیست؟

کرونا به‌همه ما ثابت کرد که اهمیت شستشوی مداوم دست‌ها در حفظ سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها بسیار زیاد است. عادت شستشوی دست‌ها در طول شبانه‌روز حتی پس از غلبه بر همه‌گیری کرونا هم در بسیاری از افراد باقی مانده است. یکی از دغدغه‌ها جدی این افراد، انتخاب ماده شوینده مناسبی است که علاوه بر تمیز کردن آلودگی‌ها، باعث آسیب دیدن پوست دست هم نشود. در همین راستا بررسی فرق صابون مایع با مایع دستشویی می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک کند. برای آشنایی با تفاوت صابون مایع و مایع دستشویی تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

فرق صابون مایع با مایع دستشویی چیست؟

فرق صابون مایع با مایع دستشویی از نظر فرمولاسیون

معمولا در تبلیغات صابون‌ها روی استفاده از مواد اولیه طبیعی خیلی تاکید می‌شود. این در حالی است که برای تولید انواع صابون صنعتی مایع یا جامد معمولا از ترکیبات طبیعی و مصنوعی در کنار هم استفاده می‌شود. صابون‌ها محصول ترکیب روغن‌های چرب مانند گلیسرین و مواد قلیایی هستند. در تولید صابون جامد از هیدروکسید سدیم به‌عنوان ماده قلیایی استفاده می‌شود. این در حالی است که برای تولید صابون مایع، هیدروکسید پتاسیم را جایگزین می‌کنند.
فرق صابون مایع با مایع دستشویی در فرمولاسیون آن‌ها کاملا مشهود است. در ساخت مایع دستشویی معمولا از مواد اولیه مصنوعی استفاده می‌شود. سورفکتانت نوعی ماده مصنوعی است که از نفت به‌دست می‌آید. انواع سورفکتانت که در تولید مایع دستشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

  • سدیم لوریل سولفات
  • سدیم دودسیل سولفات
  • آمونیوم لوریل سولفات
  • سدیم لوریل اتر سولفات

در کنار این سورفکتانت از آب، تگزاپن برای تولید کف، نرم‌کننده‌ها، ویتامین‌ها و مواد ضدعفونی کننده نیز در فرمولاسیون مایع دستشویی استفاده می‌شود. سوال اساسی این است که تفاوت صابون مایع و مایع دستشویی از نظر فرمولاسیون چه تاثیری در کیفیت عملکرد این شوینده‌ها برای پوست دست دارد؟

فرق صابون با مایع دستشویی از نظر بهداشتی

کارشناسان بهداشتی استفاده از صابون جامد در اماکن عمومی را به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند. وقتی سطح صابون خیس و مرطوب باشد، امکان جذب باکتری و سایر آلودگی‌های روی سطح آن وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود که به‌مرور زمان آلودگی‌های جمع شده روی سطح صابون جامد عملا از نظر بهداشتی استفاده از آن را بی‌معنی کند.
بنابراین توصیه می‌کنیم که حتی اگر قصد استفاده از صابون در یک مکان عمومی را دارید، به‌سراغ صابون مایع بروید. استفاده از مایع دستشویی در ظرف‌های بسته باعث می‌شود که تماس آلودگی‌ها با آن به‌حداقل مقدار ممکن کاهش پیدا کند. در نتیجه از نظر بهداشتی، استفاده از مایع دستشویی بهتر است.

فرق صابون مایع با مایع دستشویی چیست؟

فرق صابون مایع با مایع دستشویی از نظر خشکی پوست

معمولا در سایت‌های اینترنتی گفته می‌شود که صابون مایع باعث خشکی بیشتر پوست می‌شود و در مقابل مایع دستشویی، رطوبت دست‌ها را بهتر حفظ می‌کند. داستان از این قرار است که پوست دست حالت اسیدی دارد و شوینده‌ها به‌دلیل داشتن مواد قلیایی، باعث خشک شدن پوست می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که خشکی پوست در خصوص همه صابون‌ها و مایع‌های دستشویی صدق نمی‌کند.
ترکیباتی که در صابون و مایع دستشویی استفاده می‌شد، به‌صورت مستقیم روی میزان خشکی پوست تاثیر می‌گذارد. معمولا در فرمولاسیون محصولات با کیفیت موجود در بازار از مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌شود که اثرات خشکی پوست را به‌حداقل می‌رسانند. به‌همین دلیل هنگام خرید محصول باید حتما به‌ترکیبات مرطوب‌کننده آن توجه داشته باشید.

تفاوت صابون مایع با مایع دستشویی از نظر نرم‌کنندگی پوست

انتخاب بین صابون یا مایع دستشویی از نظر نرم‌کنندگی پوست هم یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که بسیاری از افراد دارند. تجربه نشان داده است که فرمولاسیون مایع دستشویی سازگاری بیشتری با مواد نرم‌کننده دارد. آن دسته از مایع‌های دستشویی که حاوی نرم کننده هستند، در مقایسه با صابون به لطافت و نرمی بیشتر پوست دست کمک می‌کنند. البته معمولا پزشکان پوست به افرادی که دارای حساسیت‌های پوستی هستند، استفاده از صابون‌های طبیعی خاصی را پیشنهاد می‌کنند.

فرق صابون مایع با مایع دستشویی از نظر قیمت

فرق صابون مایع با مایع دستشویی از نظر قیمت هم موضوعی است که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کنیم. تجربه نشان می‌دهد که قیمت مایع‌های دستشویی در مقایسه با انواع صابون پایین‌تر است. به‌خصوص اگر به‌جای خرید مایع‌های دستشویی در ظروف کوچک به‌سراغ مایع‌های دستشویی لیتری در بسته‌بندی‌های بزرگ بروید، اختلاف قیمت ملموس‌تر می‌شود.

فرق صابون مایع با مایع دستشویی چیست؟

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی فرق صابون مایع با مایع دستشویی پرداختیم. روی‌هم‌رفته اگر مجموع نکاتی که در این مقاله بیان کردیم را کنار هم بگذاریم، مشخص می‌شود که مایع دستشویی در برخی از موارد همچون قیمت، نرم‌کنندگی و جلوگیری از خشک شدن پوست، عملکرد بهتری در مقایسه با انواع صابون مایع و جامد از خود نشان می‌دهد. ضمن اینکه در محیط‌های عمومی هم استفاده از مایع‌های دستشویی خیلی رایج‌تر است.
یوکلین، مایع دستشویی با فرمولاسیون منحصربه‌فرد تولید کرده است که در کنار قدرت پاک‌کنندگی بالا، خاصیت نرم‌کننده و مرطوب‌کننده نیز دارد. این محصول در بسته‌بندی‌های 500 و 2000 گرمی و در رنگ‌های سبز، بنفش و قرمز عرضه می‌شود. با خرید مایع دستشویی یوکلین هم سلامت خود را تضمین کنید و هم مراقب پوست دستان خود باشید.

سوالات متداول

در این قسمت به تعدادی از سوالات رایج شما درباره فرق صابون مایع با مایع دستشویی پاسخ می‌دهیم.

  • آیا صابون مایع همان مایع دستشویی است؟
    خیر، در فرمولاسیون صابون و مایع دستشویی از مواد اولیه متفاوتی استفاده می‌شود که در متن مقاله مفصل درباره آن‌ها توضیح دادیم.
  • صابون بهتره یا مایع دستشویی؟
    مایع دستشویی از نظر قیمت، نرم‌کنندگی و جلوگیری از خشک شدن پوست در مقایسه با صابون دست برتر را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *