خیلی از افراد برای شستن چند ظرف بعد از صرف غذا زحمت استفاده از دستکش را به‌خود نمی‌دهند. برای اینکه کار شستشوی ظرف‌ها سریع‌تر تمام شود، بدون استفاده از دستکش مشغول می‌شوند. غافل از اینکه چنین کاری در بلند مدت عوارض جدی برای پوست دست به‌همراه دارد. ایجاد آلرژی یا حساسیت به مایع ظرفشویی در این دسته از افراد با گذشت مدت کوتاهی شایع است. حساسیت پوستی به مایع ظرفشویی مشکلات زیادی را به‌دنبال خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نکات برای درمان و جلوگیری از حساسیت پوست به مایع ظرفشویی بپردازیم. حتما تا پایان با ما همراه باشید.

حساسیت به مایع ظرفشویی

حساسیت دست به مایع ظرفشویی چگونه رخ می‌دهد؟

حساسیت به مایع ظرفشویی در اثر مواد شیمیایی که درون شوینده‌های ظروف به‌کار می‌روند، رخ می‌دهد. اصلی‌ترین عامل ایجاد آلرژی پوستی، دو ماده شیمیایی سدیم لوریل سولفات (Sodium Lauryl Sulfatre) و تریکلوزان (Triclosan) هستند. داستان از این قرار است که مواد شیمیایی ذکر شده باعث تخریب سلول‌های پوست دست و همچنین از بین رفتن لایه‌های سطحی آن می‌شوند.
حتما تجربه کرده‌اید که بلافاصله بعد از تماس دست با مایع ظرفشویی، دست‌های شما حالت خشکی پیدا می‌کنند. این موضوع به‌دلیل از بین رفتن رطوبت و چربی دست رخ می‌دهد. در نتیجه چنین اتفاقی، دست‌ها آسیب‌پذیر می‌شوند. به‌همین دلیل عفونت‌های میکروبی و قارچی خیلی راحت‌تر به پوست نفوذ می‌کنند. در این حالت آلرژی پوستی ایجاد می‌شود.
مهم‌ترین نشانه‌های حساسیت به مایع ظرفشویی
نشانه‌های حساسیت به مایع ظرفشویی برای هر فرد با دیگران تفاوت می‌کند. از جمله مهم‌ترین نشانه‌های حساسیت پوستی به مایع ظرفشویی می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی پوست دست
 • قرمزی پوست
 • التهاب پوستی
 • خارش دست
 • پوست پوست شدن دست
 • کهیر زدن پوست
 • اگزمای پوست

برای خرید بهترین مایع ظرفشویی در سایت یوکلین کلیک کنید.

شدت و ضعف نشانه‌های فوق برای افراد مختلف با هم فرق می‌کند. بعضا ممکن است که برخی از افراد، حساسیت ژنتیکی داشته باشند. در این حالت طبیعی است که نشانه‌های شدیدتری روی پوست دست‌های آن‌ها به‌وجود می‌آید. از طرفی دیگر باید توجه داشته باشید که مهم‌ترین علائم حساسیت دست به مایع ظرفشویی، ظرف 1 تا 2 روز ظاهر می‌شوند.

حساسیت به مایع ظرفشویی

راه‌های درمان حساسیت پوستی به مایع ظرفشویی

برای درمان حساسیت پوست به مایع ظرفشویی راه‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارند. ابتدا لازم است که با آب سرد دست خود را به‌خوبی بشویید. به‌این ترتیب می‌توانید آلودگی‌های سطح پوست دست‌تان را به‌حداقل مقدار ممکن برسانید. از طرفی دیگر باید از روش‌های زیر برای کمک به بهبود وضعیت پوست دست خود کمک بگیرید:

 • روزانه یکبار کمپرس سرد روی دست‌های خود را به‌مدت چند دقیقه انجام دهید.
 • از کرم‌های نرم کننده برای بازگرداندن لطافت پوست دست خود استفاده کنید.
 • آبرسان‌ها کمک می‌کنند تا حالت خشکی پوست دست شما برطرف شود.

البته باید توجه داشته باشید که همواره روش‌های خانگی نتیجه‌بخش نیستند. بلکه گاهی اوقات لازم است حتما به پزشکان متخصص پوست مراجعه کنید تا برای رفع مشکل راه‌حل مناسبی را برای شما تجویز کنند.

بهترین روش جلوگیری از حساسیت پوست به مایع ظرفشویی

سوال اصلی که باید پاسخ دهیم این است که آیا راهی برای حلوگیری از بروز حساسیت به مایع ظرفشویی وجود دارد؟ اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، استفاده از دستکش برای جلوگیری از تماس مستقیم مایع ظرفشویی به دست است. حتی اگر قصد شستن یک ظرف را هم دارید، کمی حوصله به‌خرج دهید و از دستکش برای شستن آن‌ استفاده کنید.
راه‌حل مهم دیگری که باید مورد توجه قرار دهید، استفاده از مایع ظرفشویی استاندارد است. مایع شوینده‌ای که خبری از ترکیبات شیمیایی خطرناک اسیدی و قلیایی در آن نباشد. علاوه بر آن استانداردهای لازم را برای محافظت از دست‌ها را داشته باشد. مایع ظرفشویی یوکلین، بهترین انتخاب پیش روی شماست. قدرت پاک‌کنندگی بالای این مایع ظرفشویی در کنار حفاظت از پوست دست به‌شما کمک می‌کند تا بدون دغدغه از حساسیت دست به مایع ظرفشویی از آن استفاده کنید.
یک توصیه تجربی با هم برای شما داریم. حتما در کنار سینک ظرفشویی یک عدد مایع دستشویی یوکلین همراه با مابع ظرفشویی قرار دهید. اگر به هر دلیل قادر به استفاده از دستکش برای شستشوی ظرف ها نیستید، حتما بعد از اتمام کار شستن ظرف ها، دستهای خود را با مایع دستشویی یوکلین خوب شسته و آبکشی کنید. مواد نرم و مرطوب کننده مایع دستشویی یوکلین این امکان را به دست های شما میدهد تا بخش زیادی از چربی طبیعی پوست که توسط مایع ظرفشویی شسته شده است را به پوست برگردانید. این روش را امتحان کنید و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

حساسیت به مایع ظرفشویی

کلام پایانی

در این مطلب به‌بررسی روش‌های کنترل حساسیت به مایع ظرفشویی پرداختیم. نشانه‌های حساسیت پوستی به مایع ظرفشویی گرفتاری‌های زیادی را به‌دنبال دارند. با توجه به اینکه همه ما برای کار کردن از دست‌های خود استفاده می‌کنیم، نشانه‌های آلرژیک، مشکلات متعددی را برای شما به‌وجود می‌آورند. علاوه به بر آن نباید فراموش کنید که برنامه روتین پوستی برای رفع نشانه‌های حساسیت دست معمولا هزینه زیادی به‌همراه دارند. به‌همین دلیل بهترین راه‌حل آن است که جلوی بروز این اتفاق را بگیرید. اگر تجربه‌ای در حساسیت پوست به مایع ظرفشویی دارید، لطفا راهکارهای خود برای مهار این مشکل را با ما در میان بگذارید.

حساسیت به مایع ظرفشویی

سوالات متداول

 1. کدام مواد موجود در مایع ظرفشویی باعث حساسیت به مایع ظرفشویی می‌شوند؟
  سدیم لوریل سولفات و تریکلوزان دو ماده‌ اصلی در مایع ظرفشویی هستند که باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شوند.
 2. آیا حساسیت دست به مایع ظرفشویی باعث ایجاد اگزما می‌شود؟
  بله در حالت‌های شدید حساسیت پوستی به مایع ظرفشویی، احتمال ایجاد اگزمای دست وجود دارد.
 3. علائم غیرپوستی حساسیت به مایع ظرفشویی چیست؟
  در مواردی برخی از افراد دچار حساسیت‌هایی مانند عطسه و سرفه در اثر استفاده از مایع ظرفشویی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *