چگونه از جرم گیر استفاده کنیم | 6 نکته مهم و کاربردی

مایع جرم‌گیر را باید یکی از حساس‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین مواد شوینده به‌حساب آورد. محصولی که کوچک‌ترین سهل‌انگاری در استفاده از آن می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد. اگر سری به اخبار بزنید، درباره حوادث تلخی که در پی استنشاق بخارات سمی جرم‌گیر یا نوشیدن اشتباه آن رخ داده، اطلاعات بیشتری به‌دست خواهید آورد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در فکر استفاده از جرم گیر هستید، حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کنید. در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که چگونه از جرم‌گیر استفاده کنیم تا ضمن حفظ سلامتی، سطوح آلوده را به‌خوبی پاک کنیم.

چگونه از جرم گیر استفاده کنیم

استفاده غیراصولی از جرم گیر چه عواقبی در پی دارد؟

خیلی از شوینده‌ها هستند که عوارض استفاده غیر اصولی از آن‌ها جدی نیست. به‌همین دلیل ممکن است بعضی در به‌کارگیری آن‌ها دچار سهل‌انگاری شوند. باید تاکید کنیم که جرم‌گیر در ردیف این شوینده‌ها قرار ندارد. چراکه عوارض بسیار جدی را به‌بار می‌آورد که بعضا قابل جبران نیستند.
در ساده‌ترین حالت، استفاده نادرست از جرم‌گیرها عوارضی مانند حساسیت‌های آلرژیک پوستی در پی دارند. اما داستان به‌اینجا ختم نمی‌شود. چراکه ممکن است در مواردی شاهد سوختگی پوست در اثر تماس با این ماده شوینده باشید. خطرناک‌ترین بخش عوارض جرم‌گیر مربوط به مشکلات تنفسی است. بخارات سمی کلر در ترکیب جرم‌گیر باعث می‌شود تا ریه‌ها به‌شدت در معرض آسیب قرار بگیرند. در مواردی حتی سوختگی ریه‌ها نیز در اثر استنشاق حجم بالایی از بخارات این ماده شوینده مشاهده شده است.
خطر بعدی که باید خیلی آن را جدی گرفت، نوشیدن جرم‌گیر به اشتباه است. اگر در خانه کودک، حیوانات خانگی و سالمندانی دارید که دچار فراموشی هستند، این موضوع را جدی بگیرید. فردی که حتی مقدار کمی از جرم‌گیر را می‌نوشد، باید خیلی خوش شانس باشد تا جان سالم به‌در ببرد. داخل پرانتز بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که متاسفانه در مواردی افراد حتی برای خودکشی اقدام به خوردن جرم‌گیر می‌کنند.
احتمالا با مطالعه این بخش بیش از پیش کنجکاو شده‌اید که چگونه از جرم‌گیر استفاده کنیم تا دچار عوارض خطرناک آن نشویم؟ جلوتر به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

نکات مهمی که قبل از استفاده از جرم‌گیر باید بدانید

چند نکته کلیدی وجود دارد که قبل از استفاده از جرم‌گیر باید مد نظر قرار دهید. در اینجا به مرور آن‌ها می‌پردازیم:

 1. حتما قبل از استفاده از جرم‌گیر، دستکش و ماسک استفاده کنید.
 2. درب و پنجره‌های ساختمان را باز و سیستم تهویه مطبوع را نیز روشن کنید.
 3. لباس آستین دار به‌تن کنید تا ذرات شوینده روی دستان شما نریزند.
 4. به هیچ عنوان از جرم‌گیر برای تمیز کردن سطوح سنگی و فلزی استفاده نکنید.
 5. تحت هیچ شرایطی جرم‌گیر را با مواد دیگر به ویژه سفید کننده ترکیب نکنید.
 6. تا جای ممکن ظرف نگهداری جرم‌گیر را عوض نکنید.
 7. ظرف جرم‌گیر را در جای خنک و سایه به‌دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدری کنید.

چگونه از جرم گیر استفاده کنیم

چگونه از جرم‌گیر استفاده کنیم؟

نوبت به بررسی سوال چگونه از جرم‌گیر استفاده کنیم، می‌رسد. در گام اول لباس پوشیده به‌تن کنید و دستکش و ماسک بزنید. سپس سطح مورد نظر برای تمیز کردن را با آب مرطوب کنید. با توجه به اینکه قصد تمیز کردن چه سطحی را دارید و میزان آلودگی چقدر است، باید به مقدار مورد نیاز جرم‌گیر را روی سطح بریزید. این کار را به آرامی انجام دهید تا از پاشیدن مایع جلوگیری کنید. در سرویس بهداشتی و حمام، مراقب باشید تا جرم‌گیر با سطح شیرآلات فلزی تماس پیدا نکند.
حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا جرم‌گیر روی سطح باقی بماند. در این فرصت مایع شوینده با رسوب سطح وارد واکنش شیمیایی شده و آن‌ها را پاک می‌کند. در ادامه با استفاده از آب سرد و فرچه سطح مد نظر را تمیز کنید. به‌هیچ عنوان نباید به سراغ آب داغ بروید. تماس آب داغ با ماده شوینده باعث می‌شود میزان بخارات برخاسته از آن افزایش پیدا کند و این موضوع خطرات تنفسی را دو چندان می‌کند.
اگر سطح مورد نظر خیلی کثیف نیست یا لعاب ندارد، بهتر است ابتدا مایع جرم‌گیر را با آب رقیق کرده و سپس روی سطح بریزید. همچنین در این شرایط مدت زمان باقی ماندن جرم‌گیر روی سطح را نیز به 5 دقیقه کاهش دهید. بعد از پایان استفاده از جرم‌گیر، حتما درب آن را محکم ببندید تا روی زمین نریزد. این بهترین و مطمئن‌ترین روش استفاده از جرمگیر است که با هم مرور کردیم.

چگونه از جرم گیر استفاده کنیم

کلام پایانی

به این سوال پاسخ دادیم که چگونه از جرم‌گیر استفاده کنیم تا بدون بروز مشکل، سطوح سرامیک و کاشی به‌خوبی رسوب‌زدایی شوند. اگر به‌دنبال خرید بهترین جرم‌گیر هستید، مایع جرمگیر یوکلین را به‌شما معرفی می‌کنیم. این محصول درجه یک با فرمولاسیون منحصربه‌فرد از بالاترین قدرت پاک‌کنندگی برخوردار است. ضمن اینکه هیچ‌گونی آسیبی به سطوح سرامیک و کاشی نمی‌زند. بسته‌بندی ایمن جرم‌گیر یوکلین هم باعث می‌شود تا بتوانید با خاطری آسوده آن را نگهداری کنید. تجربه خاصی درباره استفاده اشتباه از جرم‌گیر دارید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارید تا جلوی بروز حادثه برای آن‌ها را بگیرید.

سوالات متداول

در این قسمت به تعدادی از سوالات پرتکرار شما درباره روش استفاده از جرم‌گیر پاسخ می‌دهیم.

 1. آیا می‌توان از جرم‌گیر برای تمیز کردن سطوح سنگی و فلزی استفاده کرد؟
  خیر، تماس جرم‌گیر با سطوح سنگی و فلزی باعث آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود.
 2. آیا میتوان جرمگیر را با سایر شوینده ها مخلوط کرد؟
  خیر، تحت هیچ شرایطی جرم‌گیر را با شوینده‌های دیگر ترکیب نکنید.
 3. بهترین ماده جرم‌گیر در ایران چیست؟
  ماده شوینده جرم‌گیر یوکلین، بهترین مایع برای تمیز کردن سطوح سرامیک و کاشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *